Jižní čechy,Staňkov - chalupa pod hrází - levné ubytování na jihu čech

Chalupa pod hrází

  Levné ubytování u Staňkovského rybníka  
Zřícenina hradu Landštejna

Jižní čechy, zřícenina hradu Landštejna je nejrozsáhlejší a nejlépe dochovanou zříceninou románského hradu v českých zemích.
Hrad byl vybudován na žulovém vrchu ve výšce 665 m nad mořem asi 10 km východně od Nové Bystřice. Založení hradu se datuje do 13. století. Menšími přestavbami procházel již od konce 14. století, ale větších změn se dočkal až ve století šestnáctém, kdy byl rozšířen a nově opevněn. Díky dvojitým hradbám se tak Landštejn stal jedním z největších hradů u nás. Jádrem hradu je románská stavba z počátku 13. století, tvořená dvěma hradními věžemi a obytným palácem mezi nimi. Vyšší hlavní věž s malými okny a s vchodem vysoko nad úrovní terénu měla obrannou úlohu. V druhé věži se dodnes dochovala románská hradní kaple. Jižní čechy, zřícenina hradu Landštejna Zřícenina je přístupná ze Starého Města pod Landštejnem (na silnici Nová Bystřice - Slavonice) po odbočce vedoucí přímo k hradu nebo po červeně značené stezce (asi 4 km). Okolo zříceniny prochází také modrá značka z Nové Bystřice (asi 4 km) do Českého Rudolce (13 km).

Po vstupu do areálu je v první bráně kromě pokladny umístěna malá expozice archeologických nálezů, objevených v posledních letech.
V červenci a srpnu každý víkend probíhají v areálu hradu šermířská klání, hudební nebo hudební a divadelní vystoupení.
Z vyhlídkové věže hradu je krásný pohled na lesnatou krajinu České Kanady.

Jižní čechy, zřícenina hradu Landštejna   Jižní čechy, zřícenina hradu Landštejna

Jižní čechy, zřícenina hradu Landštejna  Více informací najdete na adrese  http://hradlandstejn.czZpět na okolí


Copyright  ©  2007  -   MB


Krkonoše - Hrarrachov, levné ubytování v lyžařském středisku: Penzion / Privat
CHORVATSKO - levné ubytování v apartmánechWebZdarma.cz